2 Haziran 2008 Pazartesi

İyi orta gol getirir

2008 Avrupa Futbol Şampiyonasına günler kala sağımız solumuz önümüz arkamız futbol olmaya başladı bile. Dünyanın en çok seyirci çeken aktivitelerinden biri, belki de birincisi olan futbol ve yarattığı reklam imkanları, haliyle şirketlerin de ağzını sulandırıyor. Televizyonda, ister yerel ister global olsun, bir çok firmanın futbol, milli takım, kırmızı beyaz, Fatih Terim ve dev anası vb. temalı reklamlara rastlamak mümkün bu aralar.

Tabii Türk firmaları gerek kaynak sıkıntısından, gerekse de fazla cesaret edemediklerinden bu anlamda geleneksel mecraları tercih ediyorlar. Nedir bunlar, işte televizyon, radyo, dergi, gazete, hadi en fazla açıkhava olsun. Öbür taraftan daha büyük, kaynak derdi olmayan, genellikle de yabancı menşeili firmalara baktığımızda futbolu bir reklam aracı olarak kullanma noktasında pek çok değişik yöntemden faydalandıklarını gördük, görüyoruz. Misal PES gibi, Winning Eleven gibi futbol oyunlarında saha içi reklam vermekten tutun, organizasyon sitelerindeki belli bölümlere sponsor olmaya kadar giden geniş bir reklam yelpazesi var burada.

McDonald's, Euro2008'de bu tip bir sponsorluğa girişmiş ve UEFA'nın sitesindeki Fantasy Football'a sponsor olmuş. Oyun bildiğimiz fantazi futbol oyunlarından, 100 Euro paramız var ve bununla 12 adet oyuncu alıyoruz (Biri yedek). Her takımdan en fazla iki oyuncu alınabiliyor, yani takımı benim gibi İtalyan doldurmaya çalışırsanız "Hoop bilader orada dur" diyor sistem. Puanlama, takıma aldığınız oyuncuların gerçek maçlardaki performansına göre yapılıyor, işte nedir gol şu kadar puan, asist bu kadar puan falan. Kaptan olarak seçtiğiniz kişi puanını ikiyle çarpıyor bir de.

Tabii bütçe kısıtlı olduğu için, hem Cristiano Ronaldo'yu, hem Ballack'ı, hem de Torres'i alayım, kaleye Buffon'u koyayım, araya da bir Ribery atayım gibi bir şansınız olmuyor. Gerçi bu sayede daha mütevazi oyuncuları tanıma fırsatı buluyoruz ki, aslında oyun şampiyona heyecanını arttırıcı bir yapıya sahip. Nihayetinde oyuna dahil olanda, sadece Türk Milli Takımının değil, misal bir Hırvatistan'ın maçlarını da takip etmek boynumuzun borcu oluyor. Biz bunu Cem'le geçen dünya kupasında da oynamış ve pek keyif almıştık. Gerçi Cem'e yenilmiştim, ama olsun o kadar.

Siteye üyelik ve takımınızı kurmak için adres http://en.fantasy.euro2008.uefa.com. Son 3 gün, elinizi çabuk tutun derim ben.

3 yorum:

Z. Sinem Kurşun dedi ki...

Katıldım lige, çok da iddialıyım, iyi olan kazansın! B) (En azından Türk Milli Takımından iddialıyım :)

Melike Demirbağ Kaplan dedi ki...

Hoşgeldin Sinem :)

Çağrı Uygur dedi ki...

İşiniz gücünüz oyun ben burda deli gibi koşturuyorum:) hocam vaktim olursa bloglara devam edeceğim en azından şimdilik planım bu takiplerseniz sevinirim perimin bir yazısı var onuda görmediyseniz bir bakın derim Copy Paste:P